Šokujúce štatistiky o násilí na ženách: Každých 10 minút príde o život jedna

Reklama
Ilustračné foto. Zdroj: FREEPIK/prostooleh, ISTOCK/nito100

Všetci musíme prispieť k zastaveniu násilia na ženách a dievčatách. Koordinačno-metodické centrum pre prevenciu násilia na ženách (KMC) Inštitútu pre výskum práce a rodiny apeluje na všetkých, aby prispeli k zastaveniu násilia na ženách a dievčatách. Tento odkaz sprevádza začiatok šiesteho ročníka kampane za odstránenie násilia na ženách, ktorá sa začala v pondelok pri príležitosti Medzinárodného dňa za odstránenie násilia páchaného na ženách a potrvá do 10. decembra.

Kampaň je spojená s oranžovou farbou, ktorá symbolizuje svetlú budúcnosť pre obete násilia.

„Táto výrazná farba takisto upozorňuje, že násilie na ženách a dievčatách zostáva jedným z najrozšírenejších porušovaní ľudských práv a ovplyvňuje životy miliónov dievčat a žien na celom svete,“ uviedla Viera Böttcher, špecialistka pre primárnu prevenciu a osvetové činnosti Koordinačno-metodického centra pre prevenciu násilia na ženách, píše UN News.

Organizácia OSN UN Women upozorňuje na alarmujúcu eskaláciu násilia páchaného na ženách a femicíd (zabíjanie žien a dievčat z dôvodu ich pohlavia a rodu) sloganom „Každých 10 minút je zabitá žena. #BezPardonu. Spojme sa a ukončime násilie páchané na ženách“.

Každých desať minút zomrela jedna žena

Vlani vo svete prišlo o život 51 500 žien, ktoré boli zabité rukou svojho partnera alebo člena rodiny, čo znamená, že každých desať minút zomrela jedna žena. Tento počet je o 2 300 vyšší než v predchádzajúcom roku. Najčastejším miestom týchto vrážd je domov, uvádza správa Organizácie Spojených národov.

V Európe a Amerike sú najčastejšími páchateľmi manželia alebo intímni partneri, ktorí zodpovedajú za vraždy v 64 % a 58 % prípadov. V iných častiach sveta sú to väčšinou iní rodinní príslušníci. Celkovo vlani zomrelo 85-tisíc žien v dôsledku zámerného násilia.

Násilie páchané na ženách, podobne ako iné trestné činy, zanecháva hlboké jazvy v spoločnosti. Má však špecifický charakter, keďže sa väčšinou odohráva za zatvorenými dverami, ukryté pred zrakmi verejnosti. Pri príležitosti Medzinárodného dňa za odstránenie násilia na ženách to zdôraznil verejný ochranca práv Róbert Dobrovodský. Zároveň vyjadril solidaritu všetkým ženám, ktoré si týmto utrpením prešli, píše TASR.

„Téma pomoci obetiam domáceho násilia ma sprevádza už od študentských čias. Vtedy som sa v Aliancii žien Slovenska aktívne podieľal na ochrane ich práv. Inšpirovaný rakúskym modelom som následne vypracoval návrh zákona, ktorý výrazne zlepšil právnu ochranu obetí domáceho násilia na Slovensku. Vďaka tejto legislatíve sa Slovensko radí medzi krajiny, ktoré poskytujú obetiam domáceho násilia vysokú mieru ochrany,“ uviedol Dobrovodský.

Tiež zdôraznil, že ako verejný ochranca práv sa bude aj naďalej venovať ochrane práv obetí domáceho násilia v rámci svojich kompetencií. Medzinárodný deň, podľa občianskeho združenia Nikdy viac, podčiarkuje naliehavosť boja proti násiliu, ktoré je jednou z najrozšírenejších foriem porušovania ľudských práv a zasahuje do ľudskej dôstojnosti.

„Domáce násilie nezačína vraždou. Preto je nevyhnutné zamerať sa na prevenciu a osvetu, aby verejnosť vedela rozpoznať varovné signály už v ich zárodkoch,“ povedala riaditeľka organizácie Andrea Andrejová. Tí, ktorí v tejto oblasti potrebujú pomoc, sa môžu obrátiť na združenie.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie