fbpx

PRIESKUM: Takmer polovica Slovákov sa prikláňa k prozápadnej geopolitickej orientácii

Reklama
Ilustračná fotografia (Zdroj: FOTO TASR/Pavol Zachar)

Na Slovensku sa 46,4 percenta ľudí prikláňa k prozápadnej geopolitickej orientácii. Usilovať sa o vyváženú pozíciu medzi Ruskom a Západom preferuje 39,5 percenta respondentov. Osem percent opýtaných by uprednostnilo, keby Slovensko stálo na strane Ruska. Vyplýva to z výsledkov júnového prieskumu Ako sa máte, Slovensko?

„Prozápadná geopolitická orientácia na Slovensku za posledný rok narástla a v porovnaní s výskumom spred desiatich rokov je dokonca takmer dvojnásobná,“ upozornili autori prieskumu. Na jeseň 2014 preferovalo orientáciu na Západ 25,8 percenta opýtaných, v marci tohto roka sa k nej prihlásilo 42,8 percenta ľudí.

Geopolitická orientácia na Západ rastie so zvyšujúcim sa vzdelaním respondentov, pričom medzi vysokoškolsky vzdelanými ju podporuje takmer 60 percent opýtaných. Najvýraznejšie prozápadní sú respondenti do 30 rokov. Zároveň s vekom narastá preferencia vyváženej pozície medzi Ruskom a Západom.

Postoje voličov strán Hlas-SD a Progresívne Slovensko sa oproti jari 2023 príliš nezmenili. Voliči strany Hlas-SD sa väčšinovo prikláňajú k vyváženej pozícii medzi Ruskom a Západom (aktuálne 52,7 percenta, v roku 2023 to bolo 47,3 percenta), ale zároveň významná časť z nich preferuje Západ (aktuálne 35,7 percenta, v roku 2023 34,1 percenta). Voliči Progresívneho Slovenska výrazne preferujú orientáciu na Západ (84 percent) a o vyváženú pozíciu by sa chcelo usilovať 14,5 percenta z nich. Tieto hodnoty sa v porovnaní s rokom 2023 takmer nezmenili.

Zmeny nastali pri voličoch strany Smer-SD. Na jar 2023 sa 22,3 percenta z nich chcelo geopoliticky prikloniť skôr na stranu Ruska, v súčasnosti je to 12,5 percenta.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie