fbpx

Trenčianska základná škola zaviedla novinku. Počas telesnej výchovy sa budú využívať kolobežky

Reklama
Na snímke žiaci sa učia jazdiť na kolobežkách. Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa

Základná škola Na dolinách v Trenčíne ako jediná na Slovensku zaviedla výučbu telesnej výchovy na kolobežkách. Tento nápad na školu priniesol školník, ktorý sa inšpiroval podobným projektom, ktorý už niekoľko rokov funguje v Čechách. Podľa odborníkov takáto forma telocviku okrem zdravotných benefitov maže rozdiely medzi deťmi, ktoré sú pohybovo nadané a ktoré nie.

Základná škola sa v minulosti zapojil do projektu Zdravý chrbátik, vďaka ktorému zistili, že deti majú chrbtice, ktoré nie sú v najlepšom stave. Aj z tohto dôvodu sa rozhodli zaviesť na škole hodiny telesnej výchovy na kolobežkách, informuje SME.

„Telesná výchova na kolobežkách v Česku funguje už nejakú dobu, ku mne sa to dostalo cez nášho školníka. Veľmi ma to zaujalo, pretože práve jazda na kolobežke je prospešná pre detský chrbát,“ povedala Anna Plachká, riaditeľka Základnej školy Na dolinách.

Druhým dôvodom bolo i to, že chceli telesnú výchovu obohatiť. „Spojili sme užitočné so zaujímavým a zakúpili sme niekoľko kolobežiek,“ uviedla. Podľa riaditeľky školy chodia mnohé deti na kolobežkách i do školy.

Na prvú hodinu telesnej výchovy s kolobežkami pozvali aj rodičov. V rámci nej taktiež ukázali učiteľom telocviku, ako majú podobnú výučbu viesť.

„Optimálne pre školu by bolo aspoň 20 kolobežiek,“ vyčíslila riaditeľka. Ako dodala, v rámci slovenských škôl ide zatiaľ o unikát.

„Sme prvá škola a dúfam, že nie posledná. Stálo by za zváženie, keby na tieto kolobežky vznikol nejaký projekt, lebo každá škola zápasí s peniazmi. Možno tie veľké školy, ktoré majú 600 až 800 žiakov sa s tým popasujú lepšie, ale menšie školy určite budú mať problém kolobežky zaplatiť,“ dodala Plachká.

Vyhol sa operácii kolena

S týmto unikátnym nápadom telocviku na kolobežkách prišiel Andrej Noga, ktorý v škola pracuje ako školník. On sám je priaznivcom kolobežiek, k tomuto športu sa však dostal cez cyklistiku. Po aktivite pociťoval zdravotné problémy s krížmi a nohami, hľadal teda inú športovú aktivitu. Pred dvoma rokmi sa dostal ku kolobežkám, ktoré mu pomohli i zdravotne.

Hovorí, že zdravotný benefit kolobežiek podľa neho spočíva najmä v tom, že na rozdiel od bicykla človek nedostáva na kolobežke cez sedlo nárazy do chrbtice. V minulom roku sa dokonca zúčastnil na pretekoch kolobežiek. Chce, aby to bol príklad aj pre iné školy.

 

 

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie