V poradí tretí český prezident, ktorý bol ako prvý zvolený v priamej voľbe, oslávi v sobotu 28. septembra 80 rokov. Čaká ho veľkolepá oslava, na ktorú sú pozvaní vrcholní zástupcovia európskych krajín.
Miloš Zeman je spolu s Václavom Havlom a Václavom Klausom jednou z troch najvýraznejších postáv českej ponovembrovej politiky. Politickej scéne vtlačil výraznú pečať – stál na čele vlády a parlamentu. V poradí tretí český prezident, ktorý bol ako prvý zvolený v priamej voľbe, oslavuje v sobotu 28. septembra 80 rokov.
Veľkolepá oslava
Okrúhliny oslávi veľkolepo, nielen s českými politikmi a priateľmi, ale aj s európskymi štátnikmi. Doraziť má okrem iného slovenský premiér Robert Fico, bývalý nemecký kancelár Gerhard Schröder či maďarský premiér Viktor Orbán, píše iDnes.cz.
Pozvaní sú však aj ďalší vrcholní zástupcovia európskych krajín, ako srbský prezident Aleksandar Vučić alebo poľský prezident Andrzej Duda. „Celkom pozvánku dostalo 200 ľudí,“ povedal človek blízky bývalému prezidentovi.
Veľkolepá oslava sa bude konať v luxusnom hoteli Štekl v Hlubokej nad Vltavou, ktorý leží priamo vedľa turistov vyhľadávaného schwarzenberského zámku. „Bude to priateľské stretnutie. Organizujú to moji kamaráti,“ zhrnul v rozhovore na CNN Prima News Zeman.
Narodeninový deň odštartuje obedom so slovenským predsedom vlády Ficom. Aký bude ďalší program, nie je ale v tejto chvíli zrejmé.
„Bude to oslava plná pekných prekvapení. Všetko je starostlivo a do detailu pripravené, pán prezident si už ladí narodeninový prejav a chystá sa napokon aj premiéra jeho novej knihy. Čo je ale najdôležitejšie, stretnutie v Hlbokej nad Vltavou bude vyjadrením hlbokej úcty k oslávencovi, ktorý nad Vltavou desať rokov sídlil ako prezident,“ povedal mediálny zástupca exprezidenta Jiří Ovčáček.
Z českých hostí boli na párty pozvaní expremiér Andrej Babiš, šéf SPD Tomio Okamura alebo šéfka KSČM Kateřina Konečná. Dá sa očakávať, že do Hlbokej dorazia aj niektorí členovia bývalého Zemanovho kabinetu, ako napríklad Miroslav Grégr.
Nesúhlasil s okupáciou
Miloš Zeman počas svojej funkcie priniesol na Pražský hrad niekoľko noviniek. Napríklad nechal vztýčiť vlajku Európskej únie, ktorá tam zaviala po prvý raz od roku 2004, keď ju zvesil jeho predchodca Václav Klaus. Alebo zrušil novoročný príhovor hlavy štátu a národu sa prihováral 26. decembra s vianočným posolstvom zo zámku v Lánoch, čím nadviazal na tradíciu prvého československého prezidenta Tomáša Garriguea Masaryka.
Miloš Zeman sa narodil 28. septembra 1944 v Kolíne. Jeho otec bol poštový úradník, matka učiteľka. Rodičia sa však krátko po jeho narodení rozviedli, takže vyrastal iba s matkou. V rodnom meste navštevoval základnú aj strednú ekonomickú školu (1959 – 1963). Pre referát, v ktorom sa oslavne vyjadroval o zakázanej knihe Karla Čapka Hovory s T. G. Masarykom, nedostal odporúčanie na vysokú školu.
Po maturite pracoval až do roku 1967 v strojárenskom podniku Tatra Kolín. Vďaka praxi v závode, mohol od roku 1965 diaľkovo študovať na Vysokej škole ekonomickej (VŠE) v Prahe, odbor národohospodárske plánovanie. Od roku 1967 prešiel na denné štúdium, ktoré ukončil v roku 1969 s červeným diplomom. V tom istom roku začal vyučovať prognostiku na VŠE.
Počas obrodného procesu v Československu vstúpil v roku 1968 do Komunistickej strany Československa (KSČ). V roku 1970 bol však z KSČ pre nesúhlas s okupáciou vojskami Varšavskej zmluvy vylúčený a zostal bez trvalého pracovného pomeru.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)