fbpx

Vláda schválila zavedenie jednodňovej diaľničnej známky. Na cesty by mohol dozerať i rezort dopravy

Reklama
Na snímke diaľnica D1 medzi Hlohovcom a Trnavou. Zdroj: TASR - Lukáš Grinaj

Motoristi budú môcť využívať aj jednodňovú diaľničnú známku. Túto novinku navrhlo Ministerstvo dopravy SR v novele zákona o diaľničnej známke s účinnosťou od 1. júla 2024. Zároveň už nebude možné zakúpiť diaľničnú známku s platnosťou na kalendárny rok, tá totiž podľa ministerstva dopravy už nemá popri 365-dňovej diaľničnej známke svoje opodstatnenie.

Diaľničná známka s jednodňovou platnosťou bude platiť do 24:00 určeného dňa. Navrhovaná cena tejto známky je 5,40 eura.

Zavedenie jednodňovej diaľničnej známky je v súlade s požiadavkami európskej smernice. Platná bude jeden kalendárny deň. „Zároveň dochádza k zrušeniu možnosti úhrady na kalendárny rok, keďže tento druh diaľničnej známky už nemá popri 365-dňovej diaľničnej známke svoje opodstatnenie,“ uviedol rezort dopravy v dôvodovej správe.

Diaľničná známka s ročnou platnosťou uhradená na kalendárny rok 2024 bude podľa prechodného ustanovenia novely platná do 31. januára 2025.

V novele zákona ministerstvo upravuje aj pravidlá úhrady diaľničnej známky. „Deň určený užívateľom vymedzených úsekov ciest je prvým dňom platnosti diaľničnej známky. Ak ide o diaľničnú známku s jednodňovou platnosťou, je to zároveň jediný deň platnosti diaľničnej známky, pričom tento deň nemusí byť určený ako deň, v ktorom došlo k úhrade diaľničnej známky,“ vysvetlil rezort.

Známka bude výlučne v elektronickej forme

Cieľom zavedenia jednodňovej diaľničnej známky má byť vyššia miera flexibility pre motoristov pri užívaní spoplatnených úsekov ciest. Jednodňová známka bude, rovnako ako ostatné, výlučne v elektronickej forme a dostupná pre domácich i zahraničných motoristov.

Účinnosť novely zákona sa navrhuje od 1. júla 2024.

Na cesty by mohol dozerať i rezort dopravy

Štátny odborný dozor nad cestami prvej až tretej triedy a nad miestnymi cestami by mohlo vykonávať aj ministerstvo dopravy. Túto kompetenciu bude môcť využiť v prípade, ak to bude vyžadovať naliehavý verejný záujem alebo pôjde o okolnosti osobitného zreteľa.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie