fbpx

Začala kvitnúť nebezpečná rastlina. Človeka môžu zabiť iba dva listy

Reklama
Náprstník červený (Zdroj: bylinke.sk)

Na horách pozdĺž turistických chodníkov od júna do augusta kvitne náprstník červený. Svojou krásou býva veľmi lákavý predovšetkým pre deti, ale môže byť veľmi nebezpečný, upozornil web tn.nova.cz.

Rastie na slnečných lúkach, na kamenných svahoch a na okrajoch svetlých lesov. Obľubuje menej kyslú až kyslú kamenistú pôdu, s dostatkom humusu. Ľudia ho obľubujú v okrasných záhradách. Všade tam si pri kontakte s touto rastlinou treba dávať zvýšený pozor.

„Otrava náprstníkom patrí medzi tie závažnejšie a život ohrozujúce, stačia dva listy. K otrave často dochádza zámenou s listami boráku. Prvotné prejavy ako je zápal v ústach, nevoľnosť, zvracanie a hnačka sú nasledované nepravidelnou činnosťou srdca, poruchami farieb. dvoch až troch hodinách v prípade absencie pomoci nastáva smrť,“ varovala v odbornom časopise PharmaNEWS lekárka Lenka Grycová.

„Konzumácia akejkoľvek časti tejto rastliny v množstve dvoch až troch gramov je smrteľná dávka,“ upozornila hygienička Małgorzata Bąková. Toxická ale môže byť aj dávka dvoch až piatich miligramov.

Nebezpečné tak je aj iba sa rastliny dotknúť a následne sa bez umytia rúk najesť. „Môže to viesť k ťažkému zvracaniu, poruchám zraku, srdcovým arytmiám, respiračným problémom,“ poznamenala hygienička. Príznaky sa navyše nemusia objavovať okamžite, ale pokojne aj po dni či dvoch.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie