fbpx

Zomrieť v Ugande od hladu môže len úplný idiot, vyhlásil tamojší minister

Na snímke ugandský minister Henry Okello Oryem. Zdroj: Facebook/Henry Okello Oryem

Pobúrenie a nesúhlasné reakcie vyvolalo vyhlásenie ugandského ministra zahraničných vecí, ktorý reagoval na správy o hladomore v severovýchodnom regióne Karamoja. Henry Oryom Okello totiž v štátnej televízii NTV vyhlásil, že „umrieť od hladu môže v Ugande len úplný idiot“. Počas dlhotrvajúceho obdobia sucha v Karamoji v roku 2022 zomrelo vyše dvetisíc ľudí.

„Ak tvrdo pracujete, v Ugande je pôda. Klíma je v poriadku napriek klimatickým zmenám. Ak vynaložíte dvojnásobné úsilie, aby ste sa uistili, že ráno vyjdete von, obrobíte pôdu, zasadíte semená a udržíte plantáž, ako sa vám potom nepodarí získať jedlo?“ pýtal sa ugandský minister zahraničných vecí.

„Umrieť od hladu môže v Ugande len idiot, naozajstný idiot,“ dodal Okello.

 

V Karamoji pritom v roku 2022 počas dlhotrvajúceho obdobia sucha zomrelo 2 200 ľudí. Ugandská komisia pre ľudské práva vo svojom výskume uviedla, že smrť toľkých ľudí bola „zlyhaním štátu“, ktorý nedokázal katastrofu predvídať a reagovať na ňu. Suché pláne v tejto oblasti boli vážne postihnuté práve zmenou klímy.

Kritické hlasy teraz hovoria, že ministrove výroky odrážajú bezcitnosť vlády vedenej 79-ročným prezidentom Yowerim Musevenim, ktorý sa od roku 1986 drží pri moci pomocou násilia a falšovania volieb. Moses Aleper, poslanec za okres Chekwii, pripomínajúci Museveniho neznášanlivosť voči opozícii, uviedol, že ministrove poznámky sú „nešťastné“.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie