fbpx

17-ročný hráč skolaboval počas zápasu. Zdravotníci pre bizarné pravidlo nezasiahli včas

Reklama
Zhang Zhijie, Ilustračné foto. Zdroj: Reprofoto/BBC, Pixabay.com

Smrť čínskeho tínedžerského hráča bedmintonu, ktorý skolaboval na kurte, vyvolala pobúrenie na čínskych sociálnych sieťach. Zhang Zhijie, 17-ročný hráč, súťažil v mládežníckom zápase, keď náhle v kŕčoch spadol na zem. Po prevoze do nemocnice ho vyhlásili za mŕtveho, informuje bbc.com.

Zábery incidentu, ktoré boli zdieľané online, ukázali, že trvalo približne 40 sekúnd, kým sa k Zhangovi dostali zdravotníci. Úradníci boli vystavení intenzívnej kritike a otázkam, či jeho život mohol byť zachránený rýchlejším lekárskym zásahom.

Indonézska bedmintonová asociácia PBSI neskôr uviedla, že Zhang utrpel náhlu srdcovú zástavu.

Zápas v rámci Ázijských juniorských majstrovstiev v bedmintone sa konal v indonézskom meste Yogyakarta v nedeľu, kde Zhang hral proti Kazumovi Kawano z Japonska.

Po Zhangovom kolapse je vidieť, ako muž beží k nemu, ale zastaví sa a zdá sa, že hľadá pokyny mimo kurtu.

Hovorca PBSI neskôr novinárom povedal, že lekárske tímy musia dodržiavať pravidlo, podľa ktorého potrebujú povolenie rozhodcu pred vstupom na kurt.

„Je to v súlade s pravidlami a štandardnými postupmi, ktoré platia na všetkých medzinárodných bedmintonoviých turnajoch,“ povedal.

Bedminton Asia, regionálna odnož riadiaceho orgánu športu Badminton World Federation, tiež uviedla, že Zhang bol do dvoch minút prevezený do sanitky. PBSI teraz plánuje požiadať federáciu o prehodnotenie tohto pravidla, aby mohlo byť „viac situatívne, aby sa mohlo konať rýchlejšie a zachrániť tak športovcov v podobných prípadoch v budúcnosti“.

Iné profesionálne športové organizácie, ako napríklad Futbalová asociácia Spojeného kráľovstva, majú podobné pravidlo.

Avšak na čínskej sociálnej sieti Weibo bolo vyjadrené pobúrenie, pričom mnohí široko odsudzovali toto pravidlo.

„Čo je dôležitejšie – pravidlá alebo niečí život?“ zaznel komentár, s ktorým súhlasili tisícky ľudí.

„Čo ak chýbalo práve tých pár sekúnd  na jeho záchranu?“ pýtal sa ďalší komentár pod hashtagom o Zhangovej smrti, ktorý je na Weibo trendovou témou už niekoľko dní.

Iní volali po „prepracovaní“ pravidiel zo strany Svetovej federácie bedmintonu, pričom jeden z nich povedal: „Prečo potrebujeme povolenie, keď ide o životy?“

Čínske štátne médiá Xinhua v utorok ráno publikovali komentár, v ktorom uviedli, že incident „otvoril kritické otázky“ o núdzových postupoch na športových podujatiach. „Bez ohľadu na to, ako sú pravidlá formulované alebo ako rozhodcovia rozhodujú, prioritizácia života by mala byť vždy najvyšším pravidlom na hracej ploche,“ uviedli.

Zhang bol oslavovaný ako stúpajúca hviezda v športe. Bedminton Asia uviedli, že sú „nesmierne smutní“ a dodali, že „svet bedmintonu stratil talentovaného hráča“.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie