fbpx

Centrálny register účtov by sa mohol spustiť do konca roka

Reklama
Národná banka Slovenska (NBS) sprístupnila svoje priestory ¾uïom v rámci Dòa otvorených dverí NBS 22. septembra 2018 v Bratislave. Na snímke ¾udia stoja v rade pred Národnou bankou Slovenska poèas Dòa otvorených dverí. FOTO TASR - Martin Baumann *** Local Caption *** budova NBS ¾udia rad návštevníci
Zdroj foto: TASR

Centrálny register účtov by sa mohol spustiť do konca roka. Jeho príprava je vo finálnej fáze. Pre TASR to uviedol tlačový odbor Ministerstva financií (MF) SR.

Register mal byť pôvodne uvedený do prevádzky v januári 2023. Neskorší termín spustenia zdôvodňuje rezort komplexnosťou a náročnosťou systému centrálneho registra účtov, ako aj stále prebiehajúcimi diskusiami s trhovými subjektami s cieľom zabezpečenia čo najvyššej ochrany a bezpečnosti uchovaných dát.

„MF SR aktuálne finalizuje práce na vyhláške, ktorá by mala podrobnejšie definovať a popísať oblasti fungovania centrálneho registra účtov, ako napríklad podrobnosti o zasielaní údajov do centrálneho registra účtov, proces prideľovania prístupov do registra a podobne,“ načrtol rezort v stanovisku.

Ministerstvo avizuje aj spustenie testovacej verzie, ktorá umožní vykonanie bezpečnostných a prevádzkových školení fungovania centrálneho registra pre osoby, ktoré budú oprávnené doň vstupovať.

Cieľom centrálneho registra účtov je zefektívniť predchádzanie, odhaľovanie, vyšetrovanie a stíhanie závažnej trestnej činnosti a predchádzanie legalizácii príjmov z trestnej činnosti a financovaniu terorizmu. Oprávnené orgány by mali mať prístup k informáciám o účtoch a bezpečnostných schránkach.

MF SR bude správcom a prevádzkovateľom registra. Zriadenie systému by sa malo financovať z plánu obnovy.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie