fbpx

České odbory reagujú na vládne úspory štrajkovou pohotovosťou

Reklama

Zdroj foto: twitter/JStredula

Českomoravská konfederácia odborových zväzov (ČMKOS) vyhlásila v pondelok s okamžitou platnosťou štrajkovú pohotovosť. Oznámil to jej predseda Josef Středula po odborárskom rokovaní.

ČMKOS tak zareagoval na vládny balík úsporných opatrení, ktoré majú znížiť deficit štátneho rozpočtu. Odbory kritizujú, že s nimi o jednotlivých zmenách nikto nehovoril, informuje spravodajkyňa TASR na základe stanice ČT24.

Středula zdôraznil, že pre odbory ide o vážnu situáciu. „Sme presvedčení, že to, čo sa odohralo vo štvrtok, prekročilo všetky hranice, ktoré sme si dokázali predstaviť,“ vyhlásil šéf ČMKOS. Vládu sa podľa jeho slov snažili pol roka presvedčiť, aby s nimi rokovala. „Či už v rôznych pracovných tímoch alebo priamo s nami alebo na bilaterálnej báze, ale nič sa neodohralo,“ priblížil. Zmeny vyplývajúce z úsporných opatrení podľa neho pocítia najmä zamestnanci, ktorým sa zrušia viaceré benefity.

Premiér Petr Fiala v nedeľnej relácii ČT Otázky Václava Moravca vyhlásil, že vláda nebude ustupovať žiadnemu nátlaku. „Predsa si nebudeme vynucovať to, že budeme žiť na dlh a krajina sa rúti do katastrofy, nejakými štrajkmi,“ reagoval na možné protesty Fiala. Zdôraznil, že je nutné urobiť všetky oznámené opatrenia, inak štát skrachuje.

Česká vláda minulý týždeň predstavila 58 opatrení, ktorých cieľom je konsolidovať verejné financie. V budúcom roku by podľa Fialu mali znížiť schodok štátneho rozpočtu o 94 miliárd korún (približne štyri miliardy eur). Výrazne sa zoškrtajú štátne dotácie, zvýšia sa niektoré dane, zrušených bude 22 daňových výnimiek vrátane zľavy na študenta či takzvaného „škôlkovného“. Zdražie ročná diaľničná známka, znovu sa zavedie nemocenské poistné pre zamestnancov či zvýšia odvody živnostníkom.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie