fbpx

Čínska posádka sa úspešne vrátila na Zem. Vo vesmíre strávila pol roka

Reklama
Ilustračná fotografia. Zdroj: Scientific American.

Trojica taikonautov sa v utorok úspešne vrátila z čínskej vesmírnej stanice Tchien-kung (Nebeský palác), kde strávila viac než šesť mesiacov. Ich kozmická loď Šen-čou 17 (Božská loď) pristála v čínskej provincii Vnútorné Mongolsko, informuje TASR.

Posádka v zložení veliteľ Tchang Chung-po, Tchang Šeng-ťie a Ťiang Sin-lin pristála dnes okolo 12tej v púšti Gobi.

K stanici Tchien-kung odštartovali 26. októbra a okrem vedeckých experimentov vykonali jej údržbu po poškodení letiacim kozmickým odpadom. Na stanici v súčasnosti pôsobí posádka kozmickej lode Šen-čou 18, ktorá odštartovala 25. apríla.

Veliteľom misie je bývalý vojenský pilot Jie Kuang-fu, ktorý bol v roku 2021 členom posádky lode Šen-čou-13. Jeho spločníci Li Cchung a Li Kuang-su sa do vesmíru vydali po prvý raz.

Ide o najnovšiu misiu v rámci vesmírneho programu Pekingu, ktorého cieľom je do roku 2030 vyslať ľudskú posádku na Mesiac.

Cieľom misie je prinesenie vzoriek z Marsu o a uskutočnenie troch misii lunárnych sond v priebehu nasledujúcich štyroch rokov. Jedným z dôležitých cieľov je taktiež ďalšie vyslanie astronautov.

Čína uskutočnila svoju prvú vesmírnu misiu s posádkou v roku 2003 a stala sa treťou krajinou po bývalom Sovietskom zväze a USA, ktorá vyslala človeka do vesmíru z vlastných zdrojov, píše portál AP News.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie