fbpx

D. Lipšic: Päť obvinených z policajnej akcie Mamonár je stíhaných vo väzbe

Reklama
Na snímke špeciálny prokurátor Daniel Lipšic poèas tlaèovej konferencie o výsledkoch akcie "Mamonár" v Pezinku 16. mája 2023. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Zdroj foto: TASR

Päť obvinených osôb z policajnej akcie s krycím názvom Mamonár je stíhaných vo väzbe. Kauza sa týka podozrení z činnosti zločineckej skupiny na stanici Colného úradu vo Veľkom Mederi. V utorok o tom informoval špeciálny prokurátor Daniel Lipšic.

Spolu bolo v tomto prípade na začiatku mája obvinených deväť osôb. „V rámci vyšetrovania, ktoré trvalo takmer dva roky, sa podarilo zadokumentovať také dôkazy, kde môžeme tvrdiť, že príslušníci finančnej správy Colného úradu vo Veľkom Mederi založili a zosnovali zločineckú skupinu,“ povedal riaditeľ Národnej kriminálnej agentúry Ľubomír Daňko. Hlavou skupiny mal byť vedúci tohto colného úradu.

Na úseku kontrol elektronických registračných pokladníc dochádzalo ku korupčnému konaniu, v niektorých prípadoch k vydieraniu, alebo až vyberaniu výpalného, a to od rôznych osôb, najmä od podnikateľov,“ priblížil Daňko s tým, že prichádzalo aj k mareniu kontrol. Ozbrojení príslušníci finančnej správy mali tiež využívať u podnikateľov, ktorí mali podliehať ich kontrole, rôzne benefity a protislužby, najmä v podobe pravidelného stravovania zdarma.

Ako ďalej uviedol, na preukázanie trestnej činnosti boli použité viaceré inštitúty od výsluchu utajeného svedka až po dlhodobé nasadenia agenta na colnom úrade. Obvinení podľa prezidenta finančnej správy Jiřího Žežulku nelegálnou činnosťou nielenže porušili zákon a služobnú prísahu, ale vrhli zlé svetlo na poctivých príslušníkov finančnej správy.

Osoby sú obvinené zo zločinov založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, zneužívania právomoci verejného činiteľa a s tým súvisiacej korupcie a násilnej trestnej činnosti. Počas akcie boli vykonané aj prehliadky rôznych priestorov.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie