fbpx

Na pláži buďte mimoriadne opatrní. Uhryznutie tejto ryby môže byť smrteľné

Reklama
Na snímke smrteľne jedovatá ryba, Krídlovec ohnivý. Zdroj: Flickr.

Ak sa v lete chystáte k moru, mali by ste byť opatrní. Môžu v ňom plávať  mimoriadne nebezpečné a jedovaté ryby. V Stredozemnom mori zmapovali špecifického morského tvora, Krídlovca ohnivého, jeho uštipnutie môže byť smrteľné, informuje Neobiota.

Z rýb pôvodom z Indického oceánu sa kúpajúci v Európe väčšinou nemuseli báť. Avšak vďaka klimatickým zmenám sa krídlovce v súčasnosti objavujú aj na pobrežiach Európy. Rakúsky zoológ Alexander Kotrschal v odbornom časopise  varuje:

„Krídlovec sa teraz etabloval a úspešne rozšíril vo veľkej časti východného Stredomoria.“

Topky píšu, že ryby už boli údajne spozorované na pobreží Chorvátska, Sicílie, Sardínie, Malty a Španielska. Keďže podľa novín nemajú takmer žiadnych prirodzených nepriateľov, predstavuje hrozbu pre tamojší ekosystém a pôvodné ryby.

Morský tvor má na chrbtovej, brušnej a chvostovej plutve 18 tŕňov. Všetky obsahujú neurotoxín, ktorý môže u ľudí spôsobiť bolesť, opuch, nevoľnosť, vracanie, dýchavičnosť či dokonca zástavu srdca. Ak sa k rybe dostanete príliš blízko, v najhoršom prípade riskujete smrť.

Čo robiť v prípade otravy?

Morský tvor aspoň nie je nejako zvlášť agresívny. Svoje smrtiace ostne používa len na obranu. Cez deň sa nočné ryby radi ukrývajú aj v jaskyniach a na útesoch. Ak však dôjde k otrave, je dobré vedieť ako sa v takejto stresujúcej situácii zachovať.

Ak vás jedovatá ryba uhryzne, žihadlo treba ihneď odstrániť. Mali by ste tiež okamžite navštíviť lekára. Podľa profesionálov, by sa malavykonať „antitoxická liečba“, čím by sa predišlo komplikáciám.

Ak nie je v blízkosti lekár, odporúča sa ponoriť postihnutú časť tela do horúcej vody aspoň na 30 minút. Tá by mala byť horúca, ako sa len dá zniesť, v rozsahu okolo 45 stupňov.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie