fbpx

O pár hodín udrú búrky. Výstrahy platia pre viaceré okresy, varuje SHMÚ

Reklama
Na snímke blesk nad budovami. Zdroj: FOTO Unsplash/ Garth Manthe

Už čoskoro sa na našom území ozvú búrky. Meteorológovia preto vydali výstrahy prvého stupňa. Týkať sa budú viacerých okresov.

Aktuálne ešte máme na našom území teplé a slnečné počasie, no už čoskoro sa to všetko zmení. Oblačnosti bude viac a pridajú sa aj zrážky, píše imeteo.sk.

K nášmu územiu sa totiž blíži studený front, ktorý prinesie vo večerných a v nočných hodinách zrážky. Tie sa však nebudú týkať celého nášho územia, ale len niektorých oblastí.

Búrky očakávaj večer

Počasie v strednej Európe ovplyvňuje studený front, na ktorom sa tvoria intenzívne búrky. Tie priniesli široké spektrum nebezpečných javov od krúp až po tornáda. Našťastie pre nás sa takéto extrémne javy na našom území nečakajú.

V týchto chvíľach sa rozsiahla línia búrok nachádza nad Poľskom a tiahne sa až nad Moravu. Práve vývoj nad Moravou nás bude zaujímať v nadchádzajúcich hodinách najviac.

Vo večerných hodinách sa v severnom sektore Moravy sformujú búrky, ktoré po západe Slnka dorazia aj nad naše územie.

Búrky by sa mali vyskytnúť predovšetkým na severe Slovenska a prinesú najmä lejaky a ojedinele väčšie krúpy. Búrky však prinesú aj príjemné schladenie v podobe dažďa.

Slovenský hydrometeorologický ústav preto v tejto súvislosti vydal výstrahy 1. stupňa pred búrkami, ktoré platia do štvrtka (20. 6.) 3.00 h. Informoval o tom na webe.

Výstraha platí pre takmer celý Žilinský kraj a pre okresy Ilava, Nové Mesto nad Váhom, Považská Bystrica, Púchov, Trenčín, Kežmarok, Poprad a Stará Ľubovňa. Meteorológovia upozornili, že búrky môžu byť spojené s prudkým lejakom s intenzitou 20 až 30 milimetrov za polhodinu, s nárazmi vetra 65 až 85 kilometrov za hodinu a s krúpami.

Zároveň v stredu naďalej platia výstrahy pred vysokými teplotami. Druhostupňová výstraha je do 18.00 h vydaná pre okresy Komárno, Levice, Nové Zámky a Dunajská Streda. Prvostupňová výstraha je vydaná pre Bratislavský kraj, pre väčšinu okresov Trnavského, Košického a Banskobystrického kraja, rovnako pre okresy Humenné a Vranov nad Topľou, Šaľa, Zlaté Moravce a Nitra.

Na snímke mapa výstrah pred búrkami. Zdroj: SHMÚ
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie