fbpx

Obrovské prepúšťanie na Kysuciach. O prácu príde stovka ľudí, firma odchádza do zahraničia

Reklama
Ilustračná fotografia. Zdroj: TASR - Martin Baumann

Veľká výrobňa pleteného pančuchové tovaru končí. Firmu mala v Čadci a zamestnávala 238 zamestnancov. O prácu prídu najmä ženy.

Spoločnosť DBI Global Supply Chain Slovakia, a. s. totiž utlmuje výrobu. Po 25 rokoch sa bude sťahovať do Rumunska a Francúzska. Informáciu o hromadnom prepúšťaní potvrdila pre MY Kysuce Marianna Šebová z tlačového a komunikačného oddelenia Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny.

„Na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny Čadca evidujeme od 21. februára 2024 nahlásené hromadné prepúšťanie v oblasti výroby pletených pančúch,“ uviedla Marianna Šebová.

Podľa spoločnosti sa tak rozhodli preto, že chcú zostať konkurencieschopní na tvrdom európskom trhu. Firmu totiž zasiahla zmena v spotrebiteľskom správaní a nepriaznivé ekonomické i trhové podmienky. Znížil sa i dopyt a tak poklesla aj výroba.

„Po pandémii covidu-19 sme tiež zaznamenali zrýchlenie prechodu od formálneho oblečenia k voľnočasovému oblečeniu, čo má dosah na dopyt po produktoch. Náš objem výroby klesol o polovicu v porovnaní s obdobím pred pandémiou covidu a pravdepodobne bude klesať aj v budúcnosti,“ uviedla spoločnosť DBI v stanovisku.

Niektoré miesta však ostanú zachované, keďže Čadca sa nachádza na výhodnom mieste, a to v strednej Európe. „Plánujeme tu zachovať operácie súvisiace s vrátením tovaru, logistické aktivity pre našu spoločnosť a ďalšie firmy skupiny Regent. To by malo vytvoriť pracovné príležitosti, hoci v tejto chvíli nemôžeme potvrdiť ich presný počet,“ ozrejmila textilka.

„Je nám veľmi ľúto, že výroba pančuchového tovaru v Čadci skončí a chápeme dôsledky, ktoré z toho vyplývajú pre našich verných a dlhoročných zamestnancov. S našimi zamestnancami sme sa dohodli na podmienkach, ktoré idú nad rámec zákona, aby sme im čo najviac uľahčili nájdenie nového zamestnania,“ dodala spoločnosť DBI.

Pomáhať umiestniť sa na trh práce bude aj čadčiansky  úrad práce, sociálnych vecí a rodiny.

„Medzi štandardnú pomoc zo strany úradu patrí poradenstvo, ako aj pomoc pri hľadaní nového zamestnania, či informovanie o aktuálnych projektoch zameraných na uplatnenie sa na trhu práce. Voľné pracovné miesta sú zároveň verejne dostupné aj na portáli sluzbyzamestnanosti.gov.sk,“ povedala Šimeková.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie