fbpx

Prvý deň Pellegriniho v paláci. Bez prvej dámy, zato si napriek zákazu venčenia priviezol psa

Reklama
Peter Pellegrini prevzal od bývalej prezidentky Zuzany Čaputovej bratislavský Prezidentský palác. So sebou si nepriviezol partnerku, ale psa. Zdroj: FB/Peter Pellegrini

Nového slovenského prezidenta Petra Pellegriniho čaká prvý deň v Grasalkovičovom paláci, do ktorého dorazil za prísnych bezpečnostných opatrení. So sebou si nepriviedol partnerku, ale svojho psa. Inaugurácie nového prezidenta sa zúčastnili Miloš Zeman a Andrej Babiš. Českí ústavní činitelia prítomní neboli. Podľa komentátora Martina Schmarcza na to ani nebol dôvod. Informuje CNN Prima News.

Slovenský prezident Peter Pellegrini prevzal od bývalej prezidentky Zuzany Čaputovej Prezidentský palác. So sebou si nepriviezol partnerku, zato s ním však jeho nový domov bude zdieľať jeho pes, ktorého stihol ešte ráno pred inauguráciou vyvenčiť.

Psa by rád podľa svojich slov venčil v záhradách pred palácom, ktoré sú voľne prístupné pre verejnosť, ale psy tam nesmú. Pellegrini si prial, aby sa tam jeho pes mohol pohybovať, ale mu to nebolo umožnené. Bude si tak musieť nájsť iné miesto.

Celú inauguráciu sprevádzali prísne bezpečnostné opatrenia. Prezidentský palác z oblohy strážili drony aj vrtuľník. Bol tiež obmedzený počet novinárov, ktorí mohli ísť na inauguráciu do budovy Slovenskej filharmónie a Prezidentského paláca.

Už v pondelok čaká nového prezidenta prvá zahraničná cesta, a to na neformálny summit EÚ, kde zastúpi premiéra Fica. Ten sa stále zotavuje zo strelných zranení, ktoré utrpel po útoku atentátnika v polovici mája. Ešte v júni tiež navštívi Českú republiku.

Keby prišiel Peter Pavol, vyzeralo by to ako šaškáreň“

Na inaugurácii novej hlavy Slovenska bol prítomný bývalý český prezident Miloš Zeman a predseda hnutia ÁNO Andrej Babiš. Ich prítomnosť vyvolala najmä na sociálnych sieťach debatu, či by sa inaugurácie nemal zúčastniť aj prezident Petr Pavel a premiér Petr Fiala.

„Protokolárne nie je dôvod, aby tam niekto išiel. Zuzana Čaputová tiež nebola na inaugurácii Petra Pavla, hoci sú dobrí priatelia. Ústavní činitelia na inaugurácie skrátka nejazdia,“ vysvetlil vo vysielaní CNN Prima NEWS komentátor Martin Schmarcz.

Miloš Zeman a Andrej Babiš boli na inauguráciu podľa Schmarcza pozvaní ako priatelia. „Sú to blízki ľudia a ľavicoví politici. Navyše Peter Pavel a Peter Fiala Pellegriniho za 11 dní uvítajú v Prahe. Keby tam išli, vyzeralo by to trochu ako šaškáreň,“ dodal Schmarcz.

S tým súhlasí aj komentátor Thomas Kulidakis, podľa ktorého si inaugurovaný prezident môže na ceremoniál pozvať koho chce. „Spomeňme si, ako päťkoaličná vláda počas prezidentských volieb na Slovensku vehementne podporovala Pellegriniho protikandidáta. On ani nemal dôvod, aby si Petra Fialu pozval. Naopak pozval tých, ktorí ho počas kampane podporovali,“ povedal Kulidakis.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie