fbpx

Rodičia by mohli dostať maximálne 450 eur na predprimárne vzdelávanie detí

Ilustračná foto. Zdroj: FOTO TASR – František Iván

Rodičia by mohli dostávať príspevok na starostlivosť, a to až do veku, keď deti nastupujú na povinnú školskú dochádzku, vo výške maximálne 450 eur. Využívať by ho mohli aj osoby, ktorým bolo poskytnuté dočasné útočisko. Vyplýva to z návrhu na vydanie zákona o príspevku na predprimárne vzdelávanie dieťaťa, ktorý do Národnej rady (NR) SR predložila skupina poslancov z Progresívneho Slovenska (PS).

Príspevok na predprimárne vzdelávanie dieťaťa kombinuje súčasný príspevok na starostlivosť pre deti do troch rokov veku a podporu detí od troch rokov, ktoré už spravidla navštevujú materské školy, až do ukončenia ich predprimárneho vzdelávania. Predkladatelia chcú tiež zaviesť súbeh tohto príspevku s rodičovským príspevkom, ale len v prípade, ak sú v rodine dve a viac detí.

„Vtedy bude mať nárok na príspevok na skôr narodené dieťa aj rodič, ktorý v tom čase poberá rodičovský príspevok na mladšie dieťa. Tento príspevok budú môcť využiť aj rodiny s deťmi, ktorým nevznikol nárok na tzv. predĺžený rodičovský príspevok podľa zákona o rodičovskom príspevku účinného od 1. augusta 2023,“ uvádzajú predkladatelia v dôvodovej správe.

Ide o rodičov s deťmi, ktorí nestihli riadny zápis do materskej školy v máji, a tak nemajú nárok na poberanie predĺženého rodičovského príspevku. Príspevok na predprimárne vzdelávanie dieťaťa by mohli títo rodičia poberať počas doby, kým im nevznikne nárok na predĺžený rodičovský príspevok alebo kým ich dieťa nenastúpi na povinnú školskú dochádzku.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie