fbpx

USA privítali prímerie medzi Izraelom a militantmi z Gazy

Reklama

Zdroj foto: pexels

Biely dom privítal sobotňajšie oznámenie o prímerí medzi Izraelom a militantnou palestínskou organizáciou Islamský džihád a ocenil egyptskú vládu za sprostredkovanie dohody.

„Americkí predstavitelia úzko spolupracovali s regionálnymi partnermi na dosiahnutí tohto riešenia prejavov nepriateľstva, aby sa zabránilo ďalším stratám na životoch a obnovil sa pokoj pre Izraelčanov aj Palestínčanov,“ uvádza sa vo vyhlásení tlačovej tajomníčky Bieleho domu Karine Jean-Pierreovej.

Prímerie sprostredkoval Egypt a obe strany s jeho návrhom súhlasili. Predstavitelia Izraela ani Islamského džihádu však dosiahnutie dohody oficiálne nepotvrdili. Krátko po zverejnení informácií o prímerí v sobotu večer sa v pohraničí s pásmom Gazy opäť rozozvučali sirény varujúce pred raketovým útokom.

Izraelská armáda spustila v utorok večer operáciu s názvom Šíp a štít zameranú proti Islamskému džihádu v pásme Gazy. Pri prvých leteckých úderoch prišli o život traja vysoko postavení členovia Islamskému džihádu, ktorý na to reagoval vypálením okolo 1100 rakiet na Izrael.

Izraelské nálety v pásme Gazy si od utorka vyžiadali už najmenej 34 obetí, z toho najmenej 14 civilistov, uvádzajú palestínske zdravotnícke úrady. Ďalšie desiatky ľudí utrpeli zranenia. V Izraeli zahynuli pri raketových útokoch dvaja civilisti.

Izrael tvrdí, že nálety boli reakciou na raketovú paľbu militantných Palestínčanov z minulého týždňa a zameriava sa na ciele Islamského džihádu. Obyvatelia pásma Gazy však uviedli, že zasiahnuté boli aj domy ľudí, ktorí s bojmi nemajú nič spoločné.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie