fbpx

V tejto dovolenkovej destinácii sa rýchlo šíri nakáza. Počet hospitalizovaných stúpol o 800 percent

Reklama
Ilustračná fotografia. Zdroj: Unsplash.com.

V Taliansku si epidémia Čierneho kašla od začiatku roka vyžiadala tri úmrtia. Choroba postihuje najmä nezaočkovaných novorodencov a deti. Počet osôb hospitalizovaných  v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roku stúpol až o 800 percent, informuje ANSA.

Talianska pediatrická spoločnosť vo štvrtok vyhlásila poplach pred epidémiou čierneho kašla.  Spoločnosť od začiatku roka eviduje 110 prípadov v nemocniciach s čiernym kašľom a viac ako 15 prípadov si vyžiadalo intenzívnu starostlivosť.

Výstraha prichádza po tom, čo Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) tento mesiac usúdilo, že od začiatku roka 2023 do apríla 2024 sa v Európe vyskytlo takmer 60 000 prípadov čierneho kašľa, čo je viac ako 10-násobok oproti predchádzajúcim meraniam.

„Pri riešení  epidémie čierneho kašľa je nevyhnutné pamätať na životy, ktoré sú v stávke, najmä na tých najmenších,“ povedala riaditeľka ECDC Andrea Ammon.

„Vakcíny proti čiernemu kašľu sú vyrobené tak, aby boli bezpečné a účinné. Každá akcia, ktorú dnes podnikneme, formuje zdravie zajtrajška. Máme zodpovednosť, ako rodičia alebo ako odborníci v oblasti verejného zdravia, chrániť najzraniteľnejšiu skupinu pred „smrteľnou zemskou chorobou.“ dodala úprimne riaditeľka.

Čierny kašeľ (tiež divý kašeľ alebo pertussis) je vysoko infekčná choroba. Spôsobuje ju baktéria Bordetella pertussis a postihuje dýchacie cesty a pľúca, uvádza Európsky informačný portál o očkovaní, dodal  Nový Čas.

Očkovanie je podľa odborníkov nevyhnutné

Vedci v rámci projektu Európsky imunizačný týždeň poukazujú na význam dosiahnutia vysokej úrovne zaočkovanosti. Ňou predchádzame šíreniu ochorení, proti ktorým chráni očkovanie.

Portál  VND píše, že zaočkovaná populácia vytvára určitú ochrannú bariéru prostredníctvom ochranných protilátok. Zabraňuje tak šíreniu infekčných ochorení v komunite. Očkovaní chránia aj tie deti, ktoré sa pre svoj vek alebo kontraindikácie nemohli dať zaočkovať.

„Vďaka dlhodobému pravidelnému očkovaniu v našej krajine vymizol alebo sa výrazne znížil výskyt závažných, mnohokrát aj smrteľných infekčných ochorení, s ktorými sa stretávali naši prastarí rodičia v čase, keď ešte boli deťmi a očkovanie neexistovalo. Išlo najmä o čierny kašeľ, záškrt a osýpky,” povedala Tatiana Červeňová, hlavný hygienik Slovenskej republiky.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie