fbpx

VIDEO: Putin nedokázal ovládnuť svoje emócie. Na Červenom námestí jasal spolu s porazenými a spieval národnú hymnu

Reklama
Na snímke ruský prezident Vladimir Putin sa v pondelok 18. marca 2024 zúčastňuje na koncerte pri príležitosti svojho víťazstva v prezidentských voľbách a 10. výročia anexie Krymu Ruskom na Červenom námestí v Moskve v Rusku. Zdroj: FOTO TASR/AP

Vladimír Putin sa po víťazstve v prezidentských voľbách, ktoré mu zaistili ďalších šesť rokov v Kremli, stretol s Rusmi na Červenom námestí v Moskve. Doprovod mu robili aj porazení kandidáti. Už piatykrát zvolený Putin vyzdvihol anexiu ďalších ukrajinských regiónov, zatiaľ čo dav skandoval: „Rusko, Rusko!“

Pripojenie Donbasu a Novoruska, teda regiónov ležiacich na východe a juhovýchode Ukrajiny, sa ukázalo oveľa ťažšie a tragickejšie, než anexia Krymu pred desiatimi rokmi, pripustil Putin. „Ale napriek tomu sme to dokázali!“ hlasno vyhlásil. „To je tiež veľká udalosť v dejinách nášho štátu. Teraz sa rozvíjame a kráčame spoločne, ruka v ruke,“ oznámil ďalej ruský vodca podľa agentúry TASS.

Na Červenom námestí pred Kremľom sa v pondelok koná koncert k 10. výročiu anexii Krymu, ktorý Putin v rozpore s medzinárodným právom pripojil k Rusku po tom, čo opoziční demonštranti v Kyjeve zvrhli proruského prezidenta Viktora Janukovyča, ktorý následne utiekol do Ruska.

Moskva potom podnietila povstanie proruských separatistov v rusky hovoriacom Donbase a predminulý február Putin nariadil inváziu ruských vojsk na Ukrajinu, čo vyvolalo najkrvavejší konflikt v Európe od druhej svetovej vojny. Rok predtým Putin oznámil aj pripojenie štyroch ďalších ukrajinských regiónov k Rusku. Tieto regióny sú z väčšej časti alebo čiastočne obsadené ruskými jednotkami. Väčšina sveta tieto anexie neuznáva.

Podľa denníka Kommersant prišiel na Červené námestie viditeľne spokojný Putin v sprievode ďalších troch prezidentských kandidátov. Jeden z nich, Leonid Sluckij, sa nechal uniesť atmosférou a pred davom zdvihol ruky, akoby vyhral. Putin, ktorý je známy svojou odmeranosťou, tiež nedokázal potlačiť svoje emócie a spolu s davom si zaspieval ruskú hymnu.

Tlačová agentúra Interfax na zhromaždení informovala, že bolo obnovené železničné spojenie medzi Rostovom na juhozápade Ruska a okupovanými mestami Mariupol a Berdiansk. Perspektívne má trať pokračovať do Sevastopola na Kryme a stať sa alternatívnou trasou ku Krymskému mostu, ktorý Ukrajinci počas vojny opakovane čiastočne poškodili.

Na záberoch z priameho prenosu bolo vidieť, že na podujatie prišlo veľa ľudí a takmer zaplnili Červené námestie. Mnohí niesli ruské vlajky, dodal Kommersant.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie