fbpx

Vieme, ktoré mesiace nasneží na Slovensku najviac. Kartami zamieša El Niño (predpoveď)

Zdroj: FOTO TASR/Adriána Hudecová, AP

Posledné predpovede na tohtoročnú zimu sú extrémne dynamické. Dôvodom je prúd El Niño, ktorý má výrazný dopad aj na Európu.

Meteorologická zima začína 1. decembra, do európskych krajín prinesie chladnejšie počasie v trvaní troch mesiacov. Skončí sa posledným februárovým dňom.

Na severnej pologuli sa v súčasnosti objavujú prudké vysokotlakové anomálie, ktoré svojou silou narúšajú cirkuláciu a pomáhajú tak vytlačiť z polárnych oblastí chladnejší vzduch.

Európu čaká  túto zimu mimoriadny nával snehu, hoci južné a západné oblasti sú príliš teplé na to, aby v nich výrazne snežilo. Môže za to studený vzduch nad kontinentom. Najnovšie predpovede zhŕňa prostredníctvom modelov ECMWF a UKMO portál Severe Weather, ktorý informuje o počasí počas nadchádzajúcej meteorologickej zimy.

Čo je El Niño a aký vplyv má na počasie?

Tento meteorologický jav s nadnormálnou teplotou v oblasti rovníkového Tichého oceánu tvorí len jednu fázu väčšieho systému (ENSO), meniacu sa medzi studenými a teplými teplotami oceánov. Experti očakávajú silný dopad javu na počasie Európe, v Spojených štátoch a Kanade. Počas budúcoročnej jari by mal zoslabnúť.

Studená fáza ENSO sa počas zimy rozpadne a na začiatku jari sa objavia teplejšie anomálie. Predpovede zatiaľ naznačujú trvanie javu El Niño počas zimy a začiatku jari. Počas jari sa očakáva oslabenie javu. Po minulé roky produkovali oceánske a atmosferické vzorce väčšie množstvo snehu. Podobný prípad sa očakáva aj túto zimu.

Fenomén El Niño dlhodobo označujú za extrémne silný jav. Podľa najnovších dát sa správa neobvykle a chýba mu silná atmosférická prítomnosť v cirkulácii, píše Startitup.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie