fbpx

Výsledky prezidentských volieb rezonovali aj v Číne. Pellegrinimu zablahoželal k víťazstvu Si Ťin-pching

Reklama
Čínsky prezident Si Ťin-pching zablahoželal Petrovi Pellegrinimu k zvoleniu za prezidenta Slovenska. Zdroj: TASR/Jakub Kotian, Sin-chua

Petrovi Pellegrinimu zablahoželal k víťazstvu v prezidentských voľbách aj čínsky prezident Si Ťin-pching. Zvolený prezident SR o tom informoval v sobotu na sociálnej sieti.

Nový slovenský prezident, ktorý sa ujme svojho postu až 15. júna 2024, prijíma gratulácie od politikov z celého sveta. Pellegrini svoju výhru berie ako veľký záväzok voči občanom. Chce byť nadstraníckym prezidentom. Deklaroval spoluprácu s vládou pri pomoci občanom, ale nechce byť jej nekritickým obdivovateľom. Deklaroval, že kurz zahraničnej politiky Slovenska sa meniť nebude, garantoval jeho ukotvenie v Európskej únii a NATO. Slovensko však podľa neho musí byť suverénnejšie.

Želá si ukončenie konfliktu na Ukrajine a hľadanie cesty k obnoveniu vzťahov aj s Ruskou federáciou. Avizoval, že jeho prvá pracovná cesta po nástupe do funkcie bude do Českej republiky.

K jeho novej funkcii mu zablahoželala aj čínska hlava štátu, samotný Si Ťin-pching.

„Medzi gratuláciami mi prišla aj správa od čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga. Súhlasím s prezidentom, že sa vzťahy medzi Slovenskom a Čínou v posledných rokoch dobre rozvíjajú a máme široký potenciál pre ďalšiu spoluprácu,“ uviedol Pellegrini.

Si Ťin-pching vo svojom posolstve uviedol, že tradičné priateľstvo medzi Čínou a Slovenskom sa postupom času posilnilo a že bilaterálne vzťahy si v posledných rokoch udržali dobrú dynamiku rozvoja so širokými perspektívami spolupráce v rôznych oblastiach.

„Tento rok si pripomíname 75. výročie nadviazania diplomatických stykov medzi Čínou a Slovenskom, ktoré otvárajú nové a dôležité príležitosti pre rozvoj bilaterálnych vzťahov,“ uviedol čínsky prezident.

Si Ťin-pching, ktorý pripisuje veľký význam rozvoju čínsko-slovenských vzťahov, povedal, že je pripravený spolupracovať s Pellegrinim na prehĺbení tradičného priateľstva a politickej vzájomnej dôvery medzi oboma krajinami, rozšírení spolupráce v pásme a cesty a spolupráce medzi Čínou a stredom a východoeurópskymi krajinami a posunúť bilaterálne vzťahy na vyššiu úroveň, aby z nich mali lepší prospech obaja ľudia.

Pellegrini sa za gratuláciu poďakoval a napísal, že sa teší na všetky príležitosti, ktoré po 75 rokoch od diplomatických stykov medzi Čínou a Slovenskom prídu.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie