fbpx

Najviac kritickí sú voliči Smeru. Takto Slováci ohodnotili Čaputovú (prieskum)

Reklama
Na snímke prezidentka SR Zuzana Čaputová počas záverečnej prehliadky Čestnej stráže v Prezidentskej záhrade v Bratislave 14. júna 2024. Zdroj: FOTO TASR/Jaroslav Novák

Bývalá hlava štátu Zuzana Čaputová odchádza z funkcie s vysokou mierou pozitívneho vnímania občanmi. Ukázal to prieskum agentúry SCIO, v ktorom občania hodnotili pôsobenie bývalej prezidentky. Veľmi pozitívne hodnotí jej pôsobenie 38,65 percenta opýtaných.

Na otázku „Ako hodnotíte pôsobenie Zuzany Čaputovej vo funkcii prezidentky Slovenskej republiky?“ odpovedalo najvyšším možným hodnotením „veľmi pozitívne“ až 38,65 % respondentov. Druhou najvyššou známkou 14,23  bolo neutrálne hodnotenie a len niečo cez 3% opýtaných hodnotí jej pôsobenie veľmi negatívne.

Hotnotenie prezidentky voličmi Smeru. Zdroj: Agentúra SCIO

Prieskum potvrdil, že mimoriadnu mieru pozitívneho vnímania pôsobenia Zuzany Čaputovej vo funkcii prezidentky Slovenskej republiky majú najmä voliči jednej z dvoch najsilnejších politických strán, Progresívneho Slovenska. Najvyššie hodnotenie pridelilo prezidentke až 64,83 % voličov tohto hnutia. Naopak, ďaleko kritickejší boli voliči SMERu-SSD kde až 11,85% voličov vníma pôsobenie prezidentky mimoriadne negatívne a výrazne viac ako polovica voličov tejto strany prevažne negatívne alebo neutrálne.

Hotnotenie prezidentky voličmi Smeru. Zdroj: Agentúra SCIO

„Vysoká miera pozitívneho vnímania pôsobenia pani prezidentky v úrade vo veľkej miere kopíruje jej dlhoročnú dôveryhodnosť zo strany verejnosti,“ upresňuje výsledky prieskumu zakladateľ a hlavný analytik agentúry SCIO Martin Klus.

„Tá nebola narušená žiadnou zásadnou kauzou, či prešľapom a preto tá časť politického spektra, ktorá ju volila a dlhodobo jej dôverovala zotrvala pri tomto názore aj pri jej odchode z funkcie,“ dopĺňa Klus.

Hodnotenie do istej miery ovplyvnilo aj to, že Zuzana Čaputová s odchodom z funkcie prestala byť vnímaná ako aktívny politický súper. „Priznávam, aj pre mňa však bolo prekvapujúce tak časté využitie hodnotenia 10 a teda najpozitívnejšieho možného na vytýčenej škále, čo rozhodne nebýva u politikov zvykom,“ uzavrel Klus.

Hotnotenie prezidentky voličmi Smeru. Zdroj: Agentúra SCIO

Agentúra SCIO realizovala prieskum v dňoch 14. – 17. júna 2024 na vzorke tisíc respondentov.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie