fbpx

Oblek s kravatou vymenil za tričko a džínsy. Korunný princ Smeru Kaliňák prevzal na Slovensku opraty

Reklama
Robert Kaliňák. Zdroj: TASR/Pavel Neubauer,Ján Krošlák

„O Robertovi Ficovi sa hovorí, že si do politiky nechodia hľadať priateľov, výnimkou je práve Robert Kaliňák. Od hospitalizácie premiéra po atentáte má práve Kaliňák poverenie viesť stranu Smer a vystupuje aj ako líder koalície. Napriek tomu, že sú si s Ficom takí blízki, Kaliňák sa nikdy nestal jednotkou kandidátky Smeru. To sa podarilo len Peterovi Pellegrinimu v roku 2020,“ približuje Kaliňákovu aktuálnu úlohu politická reportérka slovenských Hospodárskych novín Kristína Braxatarová.

V rokoch 2017 a 2018 čelil tvrdej kritike. Hovorilo sa o biznise s dnes odsúdeným podnikateľom Ladislavom Bašternákom a ďalších kontroverziách. Kaliňák bol najdlhšie úradujúcim ministrom vnútra.

Robert Kaliňák. Zdroj: TASR/Michal Svítok

Spája sa s ním aj kauza únosu vietnamského občana vládnym špeciálom v roku 2017 či policajná razia v rómskej osade v Moldave nad Bodvou.

Bez funkcie a v putách

Po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej v roku 2018 volali ľudia na námestiach najmä po odchode Kaliňáka z funkcie ministra vnútra. Z vládnej pozície sa politik vrátil do poslaneckej lavice a o rok a pol neskôr dokonca ohlásil odchod do „politického dôchodku“. Stranu Smer potom ako právnik zastupoval v súdnych sporoch.

V apríli 2022 bol spoločne s Ficom obvinený z niekoľkých trestných činov, vrátane založenia, zosnovania a podpory zločineckej skupiny a ohrozenia daňového tajomstva. Skončil dokonca vo väzbe, ten istý rok v novembri ale slovenská prokuratúra stíhanie oboch politikov zrušila.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2 3
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie