fbpx

Botswana bojuje s premnožením slonov. Vyhráža sa Nemecku, že im pošle 20 tisíc zvierat

Reklama
Ilustračné foto. (Zdroj: TASR - Radovan Stoklasa)

Nemecké ministerstvo životného prostredia začiatkom tohto roka upozornilo na možnosť prísnejších obmedzení dovozu poľovníckych trofejí v súvislosti s obavami z pytliactva. Zákaz dovozu poľovníckych trofejí by však Botswančanov len ochudobnil, povedal prezident Botswany Mokgweetsi Masis nemeckému denníku Bild.

Africký líder argumentoval, že úsilie o ochranu prírody viedlo k prudkému nárastu počtu slonov a že lov je dôležitým prostriedkom na ich udržanie pod kontrolou. Botswana zakázala trofejný lov v roku 2014, ale v roku 2019 pod tlakom miestnych komunít obmedzenia zrušila. Krajina teraz vydáva ročné kvóty na lov.

„Stáda slonov spôsobovali škody na majetku, požierali úrodu a šliapali po obyvateľoch,“ uviedol Masis pre nemecké noviny. „Je veľmi ľahké sedieť v Berlíne a mať názor na naše záležitosti v Botswane. Platíme cenu za to, že tieto zvieratá zachovávame pre svet,“ dodal.

Botswana s počtom približne 130 tisíc je domovom najväčšej populácie slonov na svete. Krajina už ponúkla 8 000 slonov Angole a ďalších 500 Mozambiku, keďže sa snaží riešiť problém, ktorý Masis označil za premnoženie. Úradníci v marci pohrozili, že 10 000 slonov pošlú aj do Londýna, Nemecku chcú poslať dokonca 20 000 zvierat.

Radi by sme takýto dar ponúkli Nemecku,“ povedal Masis a dodal, že „nebude brať nie ako odpoveď.“ Hovorca ministerstva životného prostredia v Berlíne uviedol, že Botswana nevzniesla na Nemecko žiadne obavy v tejto veci.

Botswanská hlava štátu pozvala nemeckú ministerku životného prostredia Steffi Lemkeovú na návštevu Afriky, kde by jej ukázal problémy, ktoré prinášajú premnožené slony. Podľa Politico však nemecké ministerstvo zahraničných vecí zatiaľ nedostalo žiadne oficiálne pozvanie do Botswany. „Ak sa tak stane, ministerka Lemkeová pozvanie rada prijme,“ uviedol tlačový odbor ministerstva.

Za ministerkou stoja aj organizácie na ochranu zvierat na čele s PETA. Tá považuje lov často ohrozených druhov za „zábavu bohatých ľudí, ktorí majú viac peňazí ako morálky.

Nemecko je v súčasnosti jedným z najväčších dovozcov loveckých trofejí v Európskej únii. PETA neakceptuje ani argument, že peniaze, ktoré cudzinci minú na lov v Afrike, pomôžu obyčajným ľuďom v rozvojových krajinách.

Všetky tie obrovské sumy, ktoré amatérski poľovníci minú na organizované podujatia, neskončia v rukách tých najchudobnejších a poputujú do správy národných parkov. Spravidla idú len do vreciek organizátorov týchto poľovačiek a majiteľov špeciálnych fariem určených výlučne na lov,“ uzatvorili zástupcovia PETA.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie