fbpx

V okolí Bánoviec nad Bebravou sa šíri nepríjemný vírus. Nákaza už postihla mnohých

Reklama
Ilustračné foto. Zdroj: FREEPIK/pressfoto

V Bánovciach nad Bebravou a okolí vyčíňa vírus, ktorým sa nakazili stovky ľudí. Všetkých pritom spája jedna rovnaká vec. Konzumovali jedlo z rovnakej výdajne stravy. Avšak epidémia norovírusu presahuje aj do ďalších regiónov.

Takzvaný norovírus má mať už presah do regiónov Trenčín, Topoľčany i Partizánske. Aktuálny počet nakazených je asi 500, ide však o minimálny počet, keďže nakazení môžu byť aj členovia domácností týchto ľudí, informuje portál tvnoviny.sk.

„Pôvodcom nákazy je zariadenie spoločného stravovania, ide o veľkú vývarovňu, ktorá pripravuje približne 2000 jedál. V inkriminovanej dobe to bolo približne 2200 jedál a z tohto počtu máme približne 500 chorých,“ povedala regionálna hygienička Ľudmila Bučková.

RÚVZ Trenčín podľa nej vykonal štátny zdravotný dozor, ako i epidemiologické šetrenie, v rámci ktorého potvrdil, odkiaľ nákaza pochádza. „Zistili sme, aj na základe vyšetrenia dvoch zamestnancov, že ide pravdepodobne o norovírus. Zatiaľ nevieme vyvrátiť, či tam nie je ešte nejaká iná baktéria alebo mikroorganizmus,“ priblížila.

Takéto má prejavy

Odborníci v rámci štátneho zdravotného dozoru vykonali stery z prostredia a odobrali vzorky. „Pacienti mali ťažkosti ako zvracanie, hnačky, u pár prípadov sa vyskytla zvýšená teplota, celková slabosť, malátnosť, došlo tam i k dehydratácii. Neboli to ťažké stavy. Niektorí zamestnanci z firiem museli vyhľadať lekára,“ ozrejmila regionálna hygienička.

Takzvaný norovírus sa prejavuje hnačkami i zvracaním a prenáša sa napríklad slinami, ale aj prostredníctvom kontaminovaných predmetov či prostredníctvom potravy.

Prevádzku už zatvorili

Prevádzka, odkiaľ si všetci nakazení zobrali jedlo, sa nachádza v Bánovciach nad Bebravou v bývalej Tatrovke. RUVZ v Trenčíne vo veci ihneď konal a prevádzku zatvoril.

Firma podľa zistení RÚVZ vydáva podľa nej pokrmy do približne desiatich zariadení. „RÚVZ nariadil opatrenia. Prevádzka sa uzatvorila a nariadilo sa čistenie, dezinfekcia, vyšetrenie všetkých zamestnancov, aby sme vylúčili, či tam nejde o ďalšiu baktériu,“ doplnila Bučková.

Nákaza sa podľa nej rozšírila i do susedných okresov, ide tak o nadregionálnu epidémiu. Prípady evidujú hygienici i v okresoch Topoľčany, Partizánske, Trenčín a Nové Mesto nad Váhom.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie